Ugrás a fő tartalomra

A FOCI TÖRTÉNETE - 1. rész


Már az ókori népek is űztek a futballra hasonlító labdajátékokat. A világ legelterjedtebb sportját megnézzük a kezdetektől.


Gunaxin.com




A futball elődei főként Ázsiából származnak, mint a kínai csu-kü, feltehetőleg Kr. e. 967-ben találta ki egy Huang-Ti nevezetű császár (a csu-kü szó jelentése: a labda átadása lábbal). 

A másik népszerű kéz nélküli labdajáték Kínában a körfutball volt, amely abból állt, hogy egy tollal megtöltött labdát a lehető legtovább a levegőben tartanak lábfej és térd segítségével (abban hittek, hogy ha sokáig tartják fönt a lasztit, megnyerik az istenek jóindulatát), ezen játékoknak rengeteg hasonló változata terjedt el Keleten.


https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjy_wh18Z0l71O71R4brBCNOBQgApOHpnyN1g9_wLuhlS7ic1i1nUTt0Ju-aSmVwtwSVq6hFS0j7x0EHq_jl0SDOcY3agpy4tr8RPd2jXB29PY11MwWKIsS19HUDjMcDhtp8WaDyXXjbX8/s640/els%25C5%2591+focista.jpg
Az első ismert focista ábrázolása egy kínai kőképen (Kr. u 124)


A felkelő nap országában, Japánban a "kemari" focit kedvelték , mindezt Kr, u. 7. században tették egy homokos pályán, ám a maják és az aztékok sem maradtak le, igaz mindkét nép meccsei vérre mentek: a veszteseket sokszor feláldozták az isteneknek. 

Utóbbiak 2-7 játékosból álló alakulatokban az "ulamával" szórakoztatták magukat, ami nem nevezhető sétagaloppnak: a játéktér hosszúsága elérte az 50 métert, a tömör kaucsuklabdát pedig csak térddel, fenékkel, vagy csípővel tudták passzolni egymásnak, a végén pedig egy kőgyűrűbe.

 A maják saját futballjukat jellegzetes mellpáncélban végezték, a mellkasukon kívül mással nem érhettek a a gömbölyű eszközhöz, míg más indián népek kizárólag a fejüket (paressi-kabisi indiánok, Brazília), vagy a vállukat használhatták fel az ügyességi próbatételekhez. Voltak oly törzsek, akik feltalálták a mai edzések alapjait: kis fagolyókat tologattak a lábukkal maguk előtt, s így futottak versenyt, kialakult a labdavezetés. 

Minden előbb említett játék részét képezte az emberek akkori időtöltésének, de főleg testedzésre használták (az ókori Kínában a legtöbbet a katonák fotbaloztak, ennek hatására erősödtek), viszont nem kevésszer a vallásuk részét is képezték, mindezekkel felakarták venni a kapcsolatot a túlvilággal. 
Meg kell említeni a Grönlandi eszkimók sportját, itt kézzel, lábbal egy nagy körben ütötték, rúgták egymásnak a focit.



 
Eszkimó labdázás (1763-as dán útikönyvből)



forrás: MI MICSODA FUTBALLKÖNYV



Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Egykor beleszállt egy ajtóba, most az MU agytrösztje

"Nagyon kellett már egy ilyen kaliberű játékos" - gondolhatták a Manchester United-szimpatizánsok, amikor a téli átigazolási időszakban szerződtették 55 millió euró ellenében a 25 éves portugál zsenit, Bruno Fernandest. Egyből elképesztőt javult Solskjaer gárdája, 11 meccses veretlenségi szériát épített ki a csapat, Bruno pedig csak úgy tündököl a pályán. Nézzük, hogyan hozott ekkora változást új csapatára, s mégis hogyan jutott el a Serie B-ből odáig a téli szerzemény, hogy egymaga megmentheti a Vörös Ördögök szezonját. (fotó: Getty Images) Az elődök: manchesteri irányítók Ezt a posztot Sir Alex Ferguson utolsó idényében (2012/13) általában Shinji Kagawa töltötte be - bár megesett, hogy egyáltalán nem játszott előrébb, mint más középpályások a csapatból -, aki a Premier League-ben remekül zárt ekkor: hatszor zörgette meg a hálót, négyszer pedig tökéletesen készített elő (20 PL-meccsen tette mindezt). Aztán a 2013/14-es téli transzfer időszakban - immáron Davis M

ELKÖLTÖZTÜNK! - focijava.hu

A Foci Java kezdettől fogva a Blogger nevű weboldallal működött, s itt érte el oldalunk a végleges arculatát, itt kezdődött minden. Azonban az elejétől kezdve sok probléma volt a rendszerrel, egyszer például az egész összeomlott, s majdnem minden leveszett. Továbbá eléggé korlátozva voltunk több téren, már a cikkek írása is sokszor kihívás volt, de nehezen voltunk megtalálhatóak az interneten is.  focijava.hu Így elhatároztuk, egy új, profi oldalt hozunk létre  https://focijava.hu  néven, a Wordpress keretében. Természetesen még erre az oldalra is kirakjuk a cikkeinket - meg persze a régebbiek is itt maradnak -, de szépen lassan átköltözünk teljesen az új oldalra.  https://focijava.hu Instán és Facebookon ugyanúgy fent leszünk, ugyanazon a néven, ott is kitesszük írásainkat, illetve a  https://keresztlabda.hu  oldalon is ott leszünk. https://focijava.hu

A NORVÉG MESSI: MARTIN ÖDEGAARD

Manapság egyre több ifjú zseni kapja az "Új Messi" becenevet, ez történt Giovanni dos Santos, Bojan Krkic és a Real Madrid másik üdvöskéje, Takefusa Kubo esetében is - utóbbit csak a "japán Messi-ként" emlegetik -, de akár Juan Iturbe neve is szóba jöhet e témában. Ödegaardra 15 évesen lelt rá a Real Madrid, akkor a norvég a Stromsgodset alakulatában halálos iramban kezdett fejlődni és mindenki nagyon kíváncsi volt rá, hogy mégis mit tudhat ez az északi csodagyerek, ha a Real már tinédzserként leigazolja. A temérdek mennyiségű nyomást és figyelmet még nem tudni hogyan fogja viselni, de eddig jól kezelte. Viszont az ugyanúgy benne van a pakliban, hogy esetleg csatlakozik a rengeteg hamar kiégett, túlértékelt tehetség képzeletbeli klubjához. A Real Sociedadban viszont nagyon magára talált, ő lett augusztusban a hónap játékosa, s az is egyre valószínűbb, hogy nem is voltak annyira kancsalok a madridi klub megfigyelői Ödegaardot illetően, mint ahogyan azt sokan gondoltá