COPA AMÉRICA: BRAZÍLIA NYERTE A TORNÁT - ELEMZÉS
A házigazdák vereség, valamint kapott gól nélkül érték el a sikert.
![]() |
A trófea már brazil-kézben (fotó: anadolu agency) |
CSOPORTKÖR
Már a sorsoláskor sem volt ok az aggodalomra brazil részről, látva, hogy milyen csoportba kerültek: Bolívia, Peru és Venezuela. Az igazi favoritok ők voltak - még Neymar nélkül is - , a vetélytársak elkerülték a brazil-csapatot, így felfoghatták az első három megmérettetést egy könnyed "bemelegítésnek".
Az örömfoci, viszont elmaradt a nyitómeccsen, hiába a három találat, 45 perc után Dani Alvesék nem találtak fogást a bolíviai-bunkeren, a drukkereknek nem igazán tetszett az a langyos lötyögés, amit kedvenceiktől láttak, Végül, csak megtört az a bizonyos jég, behúzták a meccset nem úgy, mint 4 nappal később. (3:0)
Az ellenfél, Venezuela minimalista célfutballja ismét kifizetődött, a hazaiak nem tudtak mit kezdeni a bordók stabilitásával, de azt azért hozzá kell tenni, hogy a Fortuna nem kicsit hagyta el Brazíliát: megint három gól, ám mindegyiket érvénytelenítette a VAR. (0:0)
Érdekes, hogy pont az "A" kvartett (papíron) második legjobbja, Peru ellen arattak kiütéses diadalt Firminoék. Szegény Perunak sok köze nem volt a meccshez, Brazília végre brillírozott, úgy tűnt, a kezdeti akadályok után olajozottan fog működni ez a sárga gépezet. (5:0)
NEGYEDDÖNTŐ
Megint jól járt Tite és legénysége, mert mivel első helyen mentek tovább, ezért a harmadik helyen végzett Paraguayt látták vendégül. Nem tudta senki, hogy mit várjon a találkozótól, Paraguay és Brazília szintúgy kétarcú, másrészt ez a Copa América, ahol sosem tudhatunk, azon kívül, hogy sok lesz az elkésett belépő.
Nagy fölényt alakított ki a Selecao, a gól ott volt a levegőben, bármelyik percben megszülethetett volna, ha nem jön mindig valami közbe. Egy jó csel, egy gyors megindulás, jó centerezés, gyönyörű kiugratás, de utána épp egy védő blokkolt, esetleg lecsúszott a lövés, vagy elpattant a labda. Ez a gól a 90. percig sem akart sikerülni, jöhettek a büntetők.
A meccsen az eredmény szempontjából nem tudta Brazília kamatoztatni tudás béli fölényét, de a szétlövésnél már igen. Nehézkesen, kissé bonyolult módon jutottak tovább, a büntetők vége 4-3 lett. (1:0)
ELŐDÖNTŐ
Összejött a rangadó, a két ősellenség csapott össze egymással, Brazília és Argentína.
Nagy várakozás előzte meg a viadalt, mindketten találták már magukat jobb helyzetben is, de mégiscsak ez a dél-amerikai válogatott-futball legnagyobb meccse.
Nagy taktikai csata, egy kis parázzsal megfűszerezve. Ez volt a menü az első félidőben. A csapatok nem akartak nagy hibákat elkövetni, éppen ezért kevés dolog történt a kapuk előtt, - az jobban érdekelte őket, hogy oda lépjenek egyet a másiknak -, kivéve egy brazil-gólt.
Innentől hirtelen Messiéknek vállt sürgősebbé berúgni egy helyzetet, Brazília előnyben volt, ezért megpihent, és beilleszkedett a kontratámadásokra. A fehér-világoskék csíkosok egyszerűen képtelenek voltak betalálni, amit kegyetlenül megbüntetett Firmino. A Mineirao stadion ebben a pillanatban felrobbant, ezt tette a brazil-kispad és valószínűleg egész Brazília is.
Noha becsületgólt nem, tömérdek reménytelen próbálkozást feljegyeztek Argentína legjobbjai neve mellé a maradék időben. A kiegyenlített, vad derbin elkövetett skalppal a házigazdák befocizták magukat a fináléba. (2:0)
DÖNTŐ
Perut a torna kezdetén elverték, a döntőben valami hasonlóra lett volna szükség ellenük. Nem engedhettek meg maguknak a piros-fehérek egy újabb oly kiütést mint az, ha már itt voltak nyerni akartak.
Stabilabb focival rukkolt elő Peru válogatottja, ennek ellenére Éverton lövésénél valamit nagyon elszúrtak hátul, hátrányba kerültek.
Addig kell ütni a vasat amíg meleg. Selecao ismételten a saját dolgát nehezítette meg, azzal, hogy nem így járt el, majdnem ráfizetett. Guerrero bevágott egy tizenegyest, és mikor már mindenki azt hitte, hogy Peru még versenyben van, a brazilok gyorsan reagáltak, a szünet előtt rúgtak még egyet. Gareca csapata ebből már nem jött ki, még az sem hozott változást a játék képébe, ami a 70. minutumban esett: piros lapot kapott, a második brazil-gól szerzője, Gabriel Jesus. Richarlison a végén beütötte az utolsó szöget Advínculáék koporsójába. Peru is érdemel egy tapsot, hősiesen küzdöttek, szépen meneteltek a döntőig. (3:1)
ÖSSZEGZÉS
Neymar ide vagy oda, Brazília rendezőként megnyerte a kupát, megérdemelten és a Copa Américán a legkiválóbb teljesítményt nyújtva. Csapatként és egyénileg szintén felülmúlhatatlan produktumot nyújtottak. Az igazán esélyes gárdáknak, mint mondjuk Uruguay, Chile; nem jött ki a lépés, kivéve a rendezőknek. Szép volt Brazília!
Megjegyzések
Megjegyzés küldése